Studia, na które szkoda czasu?

Dział dla uczących się dziewczyn, jakie studia wybrać? Szkolenia, warto?

Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez BlackWolf » 11 cze 2015, o 12:24

Natknęłam się na artykuł, w którym wymieniono kilka kierunków studiów, które nie zagwarantują w przyszłości niczego poza tytułem magistra lub inżyniera.
Absolwenci od lat narzekają na stracony czas i brak perspektyw.

Obrazek

A o to one:

1. Filologia Polska
Znajomość języka ojczystego przydaje się w wielu zawodach, a także w życiu codziennym, ale to nie najlepszy wybór, jeśli chodzi o naszą karierę. Co można robić po tym kierunku? Specjalizacja nauczycielska przyda się przyszłym nauczycielom, których już dzisiaj jest za dużo, a w szkolnictwie zarobki są wyjątkowo niskie. Poza tym w wydawnictwach i mediach. Niczego jednak nie gwarantują, bo w tych ostatnich liczy się przede wszystkim doświadczenie i talent, a nie dyplom.

2. Socjologia
Każdy z nas jest częścią społeczeństwa, więc warto wiedzieć, jakie mechanizmy w nim zachodzą. Jeśli jednak nie planujesz doktoratu i dalszej kariery naukowej w tym temacie, perspektywy są raczej kiepskie. Trudno wskazać chociaż jeden zawód na wolnym rynku, który wymagałby wiedzy akurat w tej dziedzinie. To studiowanie dla samego studiowania i niewiele więcej.

3. Geografia
Orientacja na mapie przyda się każdemu, ale jak przekuć tę wiedzę w sukces zawodowy? W przypadku absolwentów geografii możliwości są mocno ograniczone. To znowu kariera naukowa albo... nic. Chyba, że poza twardą wiedzą posiadasz także umiejętność sprawnego pisania i formułowania myśli, wtedy jest szansa na pracę w specjalistycznych mediach. To jednak nisza.

4. Rolnictwo
Statystyczny polski rolnik nigdy nie studiował tego kierunku (o ile w ogóle mógł sobie pozwolić na 5 lat dodatkowej nauki), więc trudno powiedzieć, by była to przyszłościowa specjalizacja. To prawda, że rolnictwo staje się coraz bardziej nowoczesne, ale ilu absolwentów tego kierunku będzie w stanie wchłonąć rynek pracy? Większość gospodarstw to interesy rodzinne z pokolenia na pokolenie.

5. Kulturoznawstwo
Większość studentów kulturoznawstwa szczerze przyznaje, że ten kierunek to nie walka o lepszą przyszłość, ale hobby. Polskie instytucje kultury są niedofinansowane, a wakaty w nich to sytuacje wyjątkowo rzadkie. Ta specjalność nie gwarantuje niczego poza zaspokojeniem własnej ciekawości.

6. Hotelarstwo
Brzmi świetnie, ale to jeden z tych kierunków, które wybieramy z powodu braku innych pomysłów. Może się przydać w branży turystycznej, chociaż liczba absolwentów nie idzie w parze z możliwościami rynku pracy.


Zgadzacie się z tym? I jakie według was kierunki mogłyby znajdować się na tej liście?

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Hadassa » 11 cze 2015, o 12:59

Zdecydowanie się z tym zgadzam ;)
Nie raz są to tylko studia dla studiów ;)
coś jeszcze jest z relacjami międzyludzkimi czy czymś takim, czy tam kierunki związane z UE....
one też by się mogły znaleźć

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez BlackWolf » 11 cze 2015, o 13:11

Może masz na myśli Nauki o Rodzinie? Czy jakoś tak... To już totalnie nie gwarantuje niczego oprócz tytułu.
Więc po co studiować coś, co się kompletnie nie nadaje do niczego zamiast obrać kierunek, który zapewni więcej niż sam tytuł?

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Hadassa » 11 cze 2015, o 13:46

Nie wiem. chyba tytuł i to że się skoczyło studia...
nie o te mi chodzi... nawet nie wiedziałam, że takie są

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez BlackWolf » 11 cze 2015, o 18:16

Ja też nie... Dziś z ciekawości przepatrzyłam przeróżne kierunki i przyznam szczerze, że o większości nie wiedziałam. Chociażby sama Wiedza o Teatrze...

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Kinga88 » 11 cze 2015, o 18:20

hotelarstwo bym dała na pierwszym miejscu na tej liście
Avatar użytkownika
Kinga88
Super Gaduła
 
Posty: 1209
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 10:28

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez celineczkaaa » 24 cze 2015, o 14:38

Resocjalizacja.....socjologia.....masakra jednym słowem.
celineczkaaa
Miła Kobietka
 
Posty: 27
Dołączył(a): 24 cze 2015, o 14:34

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez BlackWolf » 24 cze 2015, o 20:50

celineczkaaa napisał(a):Resocjalizacja.....socjologia.....masakra jednym słowem.


Hmm... A dlaczego tak uważasz?
Fakt, wymieniona jest socjologia, jednak niektórzy w tym kierunku dalej idą.
Moim zdaniem resocjalizacja jest potrzebna. Czy to w więzieniach czy w poprawczakach. Człowiek ma możliwość odbić się od złego działania i wyjść na prostą.
Oczywiście nie mam na myśli ludzi z nagiętą psychiką, którym coś takiego nie pomoże.

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Snajper » 24 cze 2015, o 21:09

Ja dodałbym Filozofię i astronomię. Dwa fascynujące kierunki, które niestety w świecie wolnorynkowej gospodarki są całkowicie niepraktyczne.
Snajper
Samiec
 
Posty: 789
Dołączył(a): 4 mar 2014, o 08:53
Lokalizacja: z miasta Świętej Wieży

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez nergalSzatanie » 5 sie 2015, o 16:25

Można też dodać administrację :P jak nie ma się znajomości to i pracy na pewno się nie znajdzie.
nergalSzatanie
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 16
Dołączył(a): 16 sty 2015, o 18:07

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez blondyna96 » 6 sie 2015, o 16:18

a co powiecie o Turystyce i Rekreacji, są jakieś perspektywy po tym kierunku?

Umrę ci kiedyś. Oczy mi zamkniesz. I wtedy — swoje Smutne zdziwione, Bardzo otworzysz
Avatar użytkownika
blondyna96
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 21
Dołączył(a): 6 sie 2015, o 16:01

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez kartka » 7 sie 2015, o 09:27

BlackWolf napisał(a):
celineczkaaa napisał(a):Resocjalizacja.....socjologia.....masakra jednym słowem.


Hmm... A dlaczego tak uważasz?
Fakt, wymieniona jest socjologia, jednak niektórzy w tym kierunku dalej idą.
Moim zdaniem resocjalizacja jest potrzebna. Czy to w więzieniach czy w poprawczakach. Człowiek ma możliwość odbić się od złego działania i wyjść na prostą.
Oczywiście nie mam na myśli ludzi z nagiętą psychiką, którym coś takiego nie pomoże.


Tylko po tych studiach nie ma pracy a na pewno o nią baaaaardzo ciężko. O więzieniu można od razu zapomnieć. Wbrew pozorom to jest mały rynek pracy, w Polsce nie ma nie wiadomo ile więzień czy poprawczaków, pomijam mniejsze placówki.

Ja do listy bym dodała malarstwo na ASP. Do dzisiaj dla mnie pozostaje zagadką, jak radzą sobie osoby po tym kierunku.
Avatar użytkownika
kartka
Extra Kobietka
 
Posty: 288
Dołączył(a): 2 cze 2015, o 18:07

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Gremlin » 24 paź 2015, o 23:54

Jedynym sensownym wskaźnikiem jest odsetek osób znajdujących pracę po danym kierunku studiów w ciągu np. 12 miesięcy. Niestety nie prowadzi się takich badań w skali ogólnokrajowej.

Analizy statystyczne badań ankietowych http://ankieta.org/
Gremlin
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 12
Dołączył(a): 17 paź 2015, o 22:47

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Marylin » 6 lis 2015, o 16:32

Wiele takich kierunków: stosunki międzynarodowe, dyplomacja, historia, po ASP np rzeźba czy malarstwo, na politechnikach też się nie opłaca studiować jeżeli nie jesteś wybitnie utalentowany bo i tak stłamsi cię konkurencja.
Marylin
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 lis 2015, o 16:02

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez kolorowe_kredki » 7 lis 2015, o 22:57

A filologia angielska?Podobno też już jest przesyt na rynku.

Avatar użytkownika
kolorowe_kredki
Miła Kobietka
 
Posty: 32
Dołączył(a): 5 lis 2015, o 20:39

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez kasia7788 » 18 gru 2015, o 13:26

Większość humanistycznych :)
Avatar użytkownika
kasia7788
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 18
Dołączył(a): 15 lip 2015, o 13:19

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Mangosia12 » 7 sty 2016, o 17:45

Moim zdaniem z ASP to można się pokusić tylko na arch wnętrz albo grafikę, reszta to sam papierek. Tak samo humanistyczne i przyrodnicze nauki, takie jak filologia polska, albo geografia, historia czy inne zapychacze czasu... Teoretycznie techniczne kierunki powinny dawać więcej możliwości, ale uwierzcie mi, że samo skończenie np. Fizyki czy Matematyki też Wam nic nie da.
Mangosia12
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 10
Dołączył(a): 7 sty 2016, o 10:29

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez RoxanaT10 » 10 maja 2016, o 11:30

Co do filologi angielskiej to może i racja, ale na Lingwistycznej Szkole Wyższej jest opcja anglistyki – komunikacja w biznesie międzynarodowym . A to już jest jak dla mnie przyszłościowy kierunek, bo praca w korporacji bardzo by mi pasowała.
RoxanaT10
Miła Kobietka
 
Posty: 60
Dołączył(a): 4 lut 2016, o 15:16

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez madzik » 10 maja 2016, o 13:27

myślę, że humanistyczne. Skończyłam historię i to jakaś porażka. Oczywiście praca w zawodzie po tym kierunku wręcz nie istnieje. Zamiast tego uczę wosu..musiałam dodatkowe papiery sobie robić

madzik
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 14
Dołączył(a): 6 kwi 2016, o 12:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Carmen_ » 31 maja 2016, o 14:40

Nie każdy ma ścisły umysł i będzie studiował na politechnice. Zasady wolnego rynku są jakie są i jeśli ktoś decyduje się na studiowanie np. socjologii musi liczyć się z tym,że pracy w zawodzie raczej nie znajdzie. Jeśli ktoś chce studiować dla samego studiowania taki kierunek czemu nie? Wolny wybór.

Pracuję w hurtowni ze zdrową żywnością http://BioIndygo.PL :girlactive (polecam super ceny!)
Dla osób z forum kod rabatowy "babskiesprawy5"
Carmen_
Miła Kobietka
 
Posty: 70
Dołączył(a): 31 maja 2016, o 13:54

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Cordellia » 3 cze 2016, o 12:45

Ej, ale przecież w studiowaniu w ogóle nie chodzi o to, żeby znaleźć pracę... No weźcie, jakby człowiekowi chodziło o zarobek, to by się nie pierniczył 5 lat bez sensu, tylko poszedłby do zawodówki, a jeśli za późni się kapnął (czyli już będąc w liceum), że jednak nie lubi się uczyć i woli pracować, to są jeszcze kursy pomaturalne, a nawet takie bez matury. I to są takie formy kształcenia zawodowego. A nie studia. No, może z wyjątkiem prawa i medycyny, bo nie ma innej opcji dostania się to zawodu prawnika lub lekarza.
Studia nie mają nic wspólnego z terminiowaniem u majstra, żeby kiedyś samemu być majstrem. Dlatego kiedyś studiowali nieliczni - ci, którzy tak bardzo lubili się uczyć, że mogli przynieść nauce pożytek i ci, których było na to zwyczajnie stać. A dzisiaj każdy idzie na studia - i dziwi się, że nikt go, takiego wykawalifikowanego nie chce.
A przecież jak się tak zastanowić, to w ogóle nie jest wykwalifikowany. Bo na studiach uczysz się uczyć, uczysz się prowadzić badania, dokonywać analiz, uczysz się jak zostać naukowcem w danej dziedzinie. Więc w zasadzie jeśli nie planujesz poświęcić reszty życia nauce i zostać na uczelni jako jej pracownik, to studia najprawdopodobniej realizujesz wyłącznie po to, żeby móc się kolejnych pięć lat opierniczać za pieniądze rodziców. Nic w tym chwalebnego. Tym bardziej, jeśli w ogóle nie lubisz się uczyć.
Praca jest dla uczciwych. Uczciwie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy bardziej chcę mieć pieniążki, czy uczyć się dla samej nauki. Zwykle wybór jest prosty.
Cordellia
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 10 mar 2016, o 12:35

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez madzik » 3 cze 2016, o 17:26

Uczyć się lubiłam i na uczelni chciałam zostać, doktorat robiłam, ale trzeba było rzucić, bo szans zostania na uczelni nie było. Teraz historia przeżywa kryzys i nikt nie chce tego studiować

madzik
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 14
Dołączył(a): 6 kwi 2016, o 12:34
Lokalizacja: Lublin

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Karameczka » 8 cze 2016, o 08:47

RoxanaT10 napisał(a):Co do filologi angielskiej to może i racja, ale na Lingwistycznej Szkole Wyższej jest opcja anglistyki – komunikacja w biznesie międzynarodowym . A to już jest jak dla mnie przyszłościowy kierunek, bo praca w korporacji bardzo by mi pasowała.



a z tym sie zgodzę, takie kierunek wydaje się być bardzo na czasie
Karameczka
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 7 kwi 2016, o 12:52

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez modnamama » 17 cze 2016, o 10:48

Zdecydowanie socjologia, stosunki międzynarodowe też kicha

modnamama
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 13 cze 2016, o 15:57

Re: Studia, na które szkoda czasu?

Postprzez Codi3 » 1 lip 2016, o 11:59

Według mnie nie ma bezwartościowych studiów, każde dają nam pewne możliwości, ale to od nas zależy jak to wykorzystamy.

Codi3
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 1 lip 2016, o 11:52
Pani Reklama

Następna strona

Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot]